apple developer hesabı açmak

09/01/2012 97 Yazar: yasin
apple developer hesabı açmak

Artık apple developer ödemelerimizi kredi kartımızla online olarak yapabiliyoruz, bu yazı en kısa sürede güncellencektir.
Evet, bu yazımızda daha önceden bahsettiğimiz gibi Apple developer hesabı oluşturmak için takip etmemiz gereken adımları ele alacağız.
Developer hesabı açmak aslında son derece kollay olmasına rağmen bu işlemi Türkiye’den yaptığımızda karşılaşacağımız bir takım güçlüklerin olması bir çoğumuza şaşırtıcı gelmeyebilir.
Şimdi bu zorlukların neler olduğunu hep birlikte görelim, ama önce yurt dışı işlemlerde kullanılabilir bir kredi kartı ve yurt dışı görüşmelere açık, faks yollayabileceğimiz bir telefon numarasına ihtiyacımız olduğunu hatırımızdan çıkarmayalım.

apple developer hesabı açmak (adım 1) 
 

Öncelikle developer.apple.com/programs adresine giriyoruz, bu sayfada hangi developer programına üye olmak istediğimizi seçeceğiz. Biz IOS yani iPad, iPod ve iPhone gibi cihazlar için uygulama geliştirmek istediğimizden IOS developer programında bulunan “Learn more” linkini tıklıyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 2) 

Karşımıza çıkan pencerede, IOS developer programıyla neler yapabileceğimizin kısa bir özetini görüyoruz.
1. Geliştirme
2. Test
3. Dağıtım
Hemen “Enrol now” butonuna tıklayarak bir sonraki pencereye geçiyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 3) 
 

Bu sayfa da, kayıt işlemi boyunca bizi nelerin beklediğini ve neler yapmamız gerektiğini anlatan özetler yer alıyor.
Zaman kaybetmeden “Continue” butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 4)

Şimdi ki sayfada, varsa mevcut Apple Id’mizle mi, yoksa yeni bir Apple Id oluşturarak mı devam etmek istediğimiz sorulmakta.
Eğer daha önce ücretsiz açtığınız Apple Developer hesabınız varsa “Existing Apple Developer” seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
Biz yeni bir hesap oluşturacağımız için “I need a create new account…” seçeneğini işaretleyip “Continue” butonuna tıklıyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 5) 
 

Karşımıza çıkan sayfa da, kişisel veya şirket olarak mı başvuru yapmak istediğimiz sorulmakta.
Biz kendi adımıza başvuruda bulunacağımız için “Individual” butonunu tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 6)

Şimdiki sayfada, oluşturacağımız developer hesabına ait bilgilerimizi tanımlayacağız.
Bu sayfada vereceğimiz bilgilerin kişisel ve gerçek bilgilerimiz olmasına özen göstermeliyiz. (Bilgilerimizi girerken Türkçe karakterler kullanmıyoruz).
Bilgilerimizi girdikten sonra “Continue” butonunu tıklayarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 7)

Bu sayfada, bizden oluşturacağımız developer hesabımıza ait tamamlayıcı bilgiler istenmekte.
İlk olarak hangi ortamlar için uygulama geliştireceğimizi seçiyoruz.
Biz şu an sadece IOS uygulamaları geliştireceğimizden yanlızca “IOS” kutucuğunu işaretliyoruz.
(Bu seçeneği işaretledikten sonra sayfanın altında ne tür de uygulamalar geliştirmek istediğimiz ve programcılık deneyimlerimize kadar olan bir takım yeni bilgilerin istendiği seçenekler belirecektir. Bu seçenekleri kendi istek ve yeterliliklerimiz doğrultusunda dolduruyoruz.)
İkinci olarak hangi sektörde faaliyet gösterdiğimiz sorulmakta, kendimize uygun bir seçeneği işaretleyip, “Continue” butonuyla bir sonraki sayfaya geçiyoruz.
Not: Eğer öğrenci olarak ücretsiz bir şekilde apple developer programına dahil olmak isterseniz, en alta bulunan “currently enrolled in a college or university” seçeneği işaretleyebilirsiniz. Ama Apple, öğrenci olduğunuza dair bağlı olduğunuz eğitim kurumundan akredite yazısı isteyecektir, ayrıca bu şekilde üye olduğunuz developer programıyla geliştirdiğiniz uygulamaları App Store’da yayınlıyamazsınız, bu işlemlerle ilgili olarak takip edilmesi gereken prosedürler ayrı bir konu olduğundan şu an için pas geçiyoruz. Yine de konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz şu adrese göz atmak faydalı olabilir.
apple developer hesabı açmak (adım 8) 
 

Şimdiki sayfa, Apple developer’ı olmak için kabul etmemiz gereken bir sözleşme içermekte.
Sözleşmeyi okuduktan sonra “Confirm” kutucuğunu işaretleyip, “I Agree” butonuna tıklıyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 9) 
 

Bu sayfada, bizden verdiğimiz e-posta adresine gönderilmiş olan doğrulama kodunu girmemiz istenmekte, e-posta adresimize gönderilmiş kodu ilgili alana girerek “Continue” butonuna tıklıyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 10)

Evet, sıra geldi kredi kartı ve fatura bilgilerimiz girmeye.
Öncelikle kredi kartımızın üzerindeki ismimizi Türkçe karakterler kullanmadan giriyoruz. Kredi kartı numaramız daha sonra istenecektir.
Daha sonra fatura adresi bilgilerimizi giriyoruz, aynı şekilde bu bilgileri girerken de Türkçe karakterler kullanmıyoruz.
“Continue” butonuyla devam ediyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 11) 
 
 

Karşımızda çıkan sayfada, “IOS Developer Program” (yıllık 99US$) seçeneğini işaretleyip “Continue” butonuyla devam ediyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 12) 
 

Bu sayfada, şimdiye kadar girmiş olduğumuz kişisel, adres ve fatura bilgilerimizi kontrol ediyoruz, bir hata varsa “Go Back” butonuyla önceki sayfalara gidip, hatalı bilgilerimizi düzeltebiliriz.
Bilgilerimiz doğruysa, “Continue” butonuyla devam ediyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 13) 
 

Şimdiki sayfa, program ortağı olmak için kabul etmemiz gereken bir sözleşme içermekte.
Sözleşmeyi okuduktan sonra “Confirm” kutucuğunu işaretleyip, “I Agree” butonuna tıklıyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 14)

Evet, artık kaydımız tamamlandı, ama dikkat edesek karşımıza çıkan sayfada birşeylerin yolunda gitmedğine dair bir uyarı var.
İşte bu uyarı, malesef Türkiye gibi Apple’ın temsilciliği bulunmayan ülkelerde görebileceğiniz bir uyarı.
Ama telaşa mahal yok, ilk önce bize verilen “Enrolment ID” ve “Person ID” yi bir kenara not alıyoruz.
Önemli: Bu sayfadaki bilgilerimiz, en önemlisi verilen “Enrolment ID” ve “Person ID” sayfayı kapattığımız anda, bir daha ulaşılabilir olmayacaktır, iyi not almalıyız, hatta iyisi mi gelin bu sayfayı bilgisayarımıza kaydedelim.
Daha sonra “Purchase form” linkini tıklıyarak ilgili PDF dökümanını bilgisayarımıza indiriyoruz.
apple developer hesabı açmak (adım 15)

Bilgisayarımıza indirdiğimiz, “Purchase form”‘u yazıcımızdan çıkartıyor ve okunaklı bir şekilde Türkçe karakterler kullanmadan doldurmaya başlıyoruz. Bu formda vereceğimiz bilgilerin daha önce verdiğimiz bilgilerle çelişmemesine özen göstermeliyiz.
Önce “IOS Developer Program Standart” kutucuğunu işaretliyoruz.
Daha sonra developer hesap bilgilerimizde vermiş olduğumuz ismimizi yazıyoruz.
“Company name”‘i boş bırakıyor ve sırasıyla bize verilen “Enrolment Id” ve “Person Id”‘yi yazıyoruz (Enrolment ve Person Id’yi yazarken yerlerini karıştırmamaya özen gösteriyoruz).
Kredi kartı bilgilerimizi yazmaya başlıyoruz, kredi kartı üzerindeki ismimizin önceden verdiğimiz fatura bilgilerimizdeki isimle aynı olmasına özen gösteriyoruz.
Adres bilgilerimizi yazıyor ve yine aynı şekilde önceden verdiğimiz fatura bilgilerindeki adresimizle aynı olmasına özen gösteriyoruz.
“Card holder signature” alanına imzamızı atıyor ve en alta e-posta adresimizi yazıyoruz.
Evet, formumuzu da doldurduğumuza göre sıra geldi bu formu Apple’a göndermeye, bunun için form üzerinde bulunan faks numarasına faks çekmemiz gerekiyor.
Faks numarası Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu için faks çekeceğimiz telefon hattımızın uluslararası görüşmeler açık olması lazım. Herşey tamamsa, formumuzu (001 408 862 76 02) numaralı faksa gönderiyoruz.
Tüm bu işlemlerden sonra herşeyin kendiliğinden tamamlanacağını sanıyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Apple faksla yapılan başvurularda biraz lakayıt davranıyor, o nedenle faksınızı gönderdikten en az bir gün sonra Apple developer hesabınıza giriş yapıp şu adreste bulunan iletişim formunu kullanarak;
“Şu enrolment ID ve şu tarih/saatli, şu numaradan yolladığım faksımı aldınızmı, herhangi bir problem var mı?” (tabiki ingilizce)
gibisinden bir soru sorun, aksi takdirde yok yere günlerce bekleyebilirsiniz.
Kredi kartınızdan 99US$ meblanın çekildiğini gördükten sonra Apple bir aktivasyon maili yollayacaktır. Aktivasyon maili ile gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak Apple developer hesabı kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
Fakat herşey tamam deyip sevinçle, Apple developer hesabını aktive etmeye çalışırken hata ile karşılaşanlar olabilir. Sevinciniz kursağınızda kalmasın.
Bu hatanın sebebi muhtemelen kredi kartınızda bulunan isminiz içerisindeki Türkçe karakterlerdir.
Biz şimdiye kadar doldurduğumuz tüm formlarda özellikle Türkçe karakter kullanımından kaçındık, bu Apple’in kendi sistemlerindeki encoding problemleri nedeniyle dikkat etmemiz gereken bir husustu.
Fakat kredi kartı şirketleri bu problemi aştıklarından, Apple’ın sistemleri kredi kartı provizyonu alırken bu uyuşmazlığı fark ederek Apple developer hesabınızı aktive etmeyecektir.
Bu problemi aşmanın tek yolu Apple developer hesabınıza giriş yapıp şu adreste bulunan iletişim formuyla Apple yetkililerini uyarmak ve bilgilerinizin manuel olarak tekrar kontrol edilmesini istemektir.
Tüm bu işlemlerden sonra artık rahat bir nefes alıp Apple developer hesabınızdan, Developer ve Distribution provizyon profillerinizi oluştururak MAC’inize indirebilirsiniz. Bu provizyon dosyalarının nasıl alınacağını, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bir dahaki yazımızda ele alacağız.