ios uygulamamızı app store’a yükleyelim

14/12/2012 147 Yazar: yasin

ios uygulamamızı app store'a yükleyelim

Merhaba, daha önceki yazılarımızda nasıl apple developer olacağımızı, ios uygulamaları geliştirmek ve geliştirdğimiz uygulamalarımızı app store’a yükleyebilmek için ihtiyacımız olan provizyon dosyalarımızı nasıl oluşturacağımızı öğrendik.
Şimdi sırada, geliştirdğimiz ios uygulamamızı itunes app store’a yükleyerek milyonlarca apple kullanıcısıyla buluşturmak var. Aslında bu konuya girerek en önemli konu olan uygulama geliştirme konusunu atlamış oluyorum, ama ios için uygulama geliştirmek başı, sonu olmayan bir derya olduğu için öncelikle bu konuya değinmek daha mantıklı olur sanırım, zaman ayırabilirsem daha sonra işin teknik boyutuna gireceğiz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 1)

Öncelikle xCode içerisinde bir proje oluşturalım, şimdilik projemizi sonderece primitif bir şekilde oluşturacağız, xCode’u açıyor ve “create a new xCode project”‘e tıklıyoruz.
Önemli: Sonraki adımlarda, “developer/distribution provisioning profilleri” yazımda anlattığım ve oluşturduğum provizyon dosyalarını kullanacağımdan, ilgili yazıyı okuyup, iyi anlamış ve kendi provizyon dosyalarınızı hazırlamış olduğunuzu varsayıyorum.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 2) 
 

“Single view application” template’ini seçip, “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 3)

“Product name” alanına “mySupperApp” ismini veriyorum, farklı bir isim kullanabilirsiniz tabiki, ama daha sonraki adımlarda özellikle de iTunes connect’de yapacağımız işlemlerde kendi seçtiğiniz isimi kullanmayı unutmayın.
“Organization name” alanına kendi ismimi veriyorum, siz de kendi isminizi veya şirket isminizi verebilirsiniz.

“Company identifier” alanı önemli, bu alana yazdığım ters domain adı, bir önceki yazımda provizyon dosyalarını oluştururken kullandığım alan adı. Siz de kendi oluşturduğunuz provizyon dosyalarını kullancağınızdan, dosyaları oluştururken tanımladığınız “Company identifier”‘ınızı buraya girin.
“Class prefix” alanını “Product name”‘le aynı bırakıyor, “Devices” olarak da sadece iphone’u seçiyoruz. “Use storyboard” ve “Use automatic Reference Counting” kutucuklarınıda işaretledikten sonra “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 4) 
 

Uygulama dosyamızın oluşturulacağı yer olarak masaüstünü seçtikten sonra “Create” butonuna basarak projemizi oluşturuyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 5)

Öncelikle masaüstünde yer alan ikon dosyalarını oluşturmakla işe başlayalım, toplam 3 farklı boyut’da ikon’a ihtiyacımız var, itunes connect’de kullanmak için 1024x1024px, retina ekranlı iphone’lar için 114x114px ve iphone4 altı modeller için 57x57px. Size tavsiyem 1024×1024 bir ikon dosyası hazırlayıp, bu dosyayı daha küçük diğer boyutlara ebatlandırmanızdır.
Hazır olan uygulama ikonlarımı “summary” sekmesi altında yer alan “App Icons” alanlarına sürükleyip bırakıyorum. Solda kalan ve üzerine “icon.png” dosyasını sürüklediğim kutucuk iphone4 altı modeller için, sağ tarafta yer alan ve üzerine “retinaIcon.png” dosyasını sürüklediğim kutucuk ise iphone4 ve üstü modellere için.
Ben, ikonlarımı hazırlarken zaten bir parlama efekti kullandım bu nedenle iphone ve app store’da uygulama ikonumun üzerine default parlama efekti verilmesini istemiyorum ve “prerendered” kutucuğunu işaretliyorum.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 6)

Hazır “summary” sekmesindeyken üst tarafta yer alan “ios application target” başlığı altındaki alanlarıda kontrol edelim, “bundle identifier” gördüğünüz gibi app id’miz ve uygulama adımınızın birleşiminden oluşmakta, “version” ve “build” alanlarıda 1.0 olarak tanımlı bu versiyon numarasını itunes connect arayüzünde de ayrıca belirteceğimizi hatırlatırım, eğer versiyon numarasını değiştirmek isterseniz, lierleyen adımlarada itunes connect’de kendi belirlediğiniz versiyon numarasını kullanmayı unutmayın.
“Devices” seçeneğinde iphone’un seçili olduğundan emin olup “Deployment target”‘i istediğimiz bir ios versiyonuna set ediyoruz, ben bu örnekte uygulamamın minimum ios 5.0 cihazlarda çalışabilmesini istiyorum, o nedenle “Deployment target”‘i 5.0 olarak seçiyorum.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 7) 

“Build settings” sekmesini tıklayıp “code signing” den, “code signing identity” alanı altında yer alan “debug” içerisindeki “any ios sdk”‘ya tıklıyor ve açılan menüden daha önceki yazımızda oluşturduğumuz development profilimizi seçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 8) 

Yine aynı şekilde “Build settings” sekmesini tıklayıp “code signing” den, “code signing identity” alanı altında bu defa “release” içerisindeki “any ios sdk”‘ya tıklıyor ve açılan menüden daha önceki yazımızda oluşturduğumuz distribution profilimizi seçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 9)

xCode’da sol üst köşede yer alan play butonuna basıyor ve uygulamamızı simulatorde çalıştırıyoruz.
Resimde gördüğünüz gibi uygulama çalışacaktır ama siz muhtemelen beyaz bir ekranla karşılaşacaksınız
Uygulama içerisine daha sonraki adımlarda itunes connect içerisinde tanımlayacağımız ve masa üstünde duran uygulama screen shot’ını yerleştirdim, ama bunun nasıl yerleştirileceğini bu yazımda daha fazla kafa karışıklığına yol açmamak ve konumuzdan sapmamak için şimdilik anlatmıyorum. Stop butonuna basarak simulatörü durduruyoruz. Uygulamamız artık dağıtıma hazır, bu noktadan sonra tek yapmamız gereken itunes connect içerisinde bir place holder hazırlamak ve uygulamamızı paketleyerek app store’a göndermek.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 10) 
 

http://itunesconnect.apple.com linkine tıklyor ve developer kullannıcı adı ve şifremizle sisteme giriş yapıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 11) 
 

itunes connect’e giriş yaptıktan sonra “manage your applications” linkine tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 12) 
 

Açılan sayfada sol üst köşede yer alan “add new app” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 13)

Açılan sayfada “default language” english olarak bırakıyoruz ve “app name” alanına uygulamamıza verdiğimiz ismi yazıyoruz.
“SKU number” uygulamalarımızı kolayca sınıflandırabilmek için vereceğimiz bir id’dir ve herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Ben, bu örnekte “iosApp_01_mySupperApp” gibi bir sku tanımladım, siz dilediğiniz gibi bir sku tanımlayabilirsiniz.
“Bundle id” listesinden daha önceki yazımızda aldığımız ve uygulamamız içerisinde tanımlı provizyon dosyalarına ait forAllApplication bundle id’mizi seçiyoruz.
“Bundle id suffix” uygulama adımızla aynı olmak zorunda, yazıyoruz ve en altta yer alan “your bundle id” alanında bundle id’mizi teyyit ediyoruz. Bu alanda yazdığımız bilgiler önemli en küçük bir harf hatası bile problem yaratacaktır. Dikkat ediyoruz.
Bu arada sarı kutucuğun içerisinde beliren uyarıda, bize uygulamamız için seçtiğimiz bundle id’nin, bu uygulama için bir daha değiştirilemeyeceğini ve ileride bu uygulama içerisinde game center veya iAd Network’u kullanmak istersek kullanamayacağımızın bilgisi veriliyor.
Daha önceki yazımızdan hatırlayacağınız üzere, “*” karakteri kullanarak oluşturduğumuz wildcard bundle id’ler bir uygulamaya özel olamazlar, bu nedenle bu tür uygulamalarda game center, iAd Network, push notification veya in app purchase özellikleri kullannılamaz. Biz bunu biliyoruz ve devam ediyoruz, ama unutmayın ileride bu özellikleri kullancak bir uygulama yapmak isterseniz. bundle id’nizi tanımlarken “*” yerine uygulama adınızı yazmalısınız. “Continue” butonuna basıp devam ediyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 14)

Sıradaki sayfada yer alan “Availability Date” ile bizden uygulamamızın ne zaman app store’da yayınlanmasını istediğimiz sorulmakta. App store’a gönderdiğiniz uygulamalar şu an için ortalama bir hafta, on gün gibi bir süre sonra değerlendirmeye alınıyorlar, yani zaten bir hafta kadar bekleyeceğiz, ama siz daha da ileri bir tarihte uygulamanızın app storelar da yayınlanmasını istiyorsanız, bu listeden istediğiniz bir tarihi seçebilirsiniz. Ama uygulamanızın değerlendirmeye müteakip hemen yayınlanmasını istiyorsanız tarih alanını değiştirmeyin, şu an işlem yaptığınız tarih seçili olarak kalabilir.
“Price tier” alanıyla biz den uygulamıza koyacağımız ücret bilgisi istenmekte, bu listede direkt ücret bilgisi gözükmeyecektir, bunun yerine “price tier” denen ve apple’ın düzenlediği ücret grupları içerisinden seçim yapmalısınız. Ücret gruplarına ait detaylı bilgiyi “view pricing matrix” linkine tıklayarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ben bu örnekte uygulamanın bedava olmasını istiyorum ve “free” seçeneğini seçiyorum.
“Discount for educational institutions” kutucuğunu seçerek eğer uygulamanız için bir ücret istiyorsanız, apple’ın belirlediği şartları yerine getiren eğitim kurumları için uygulamanızın indirimli bir şekilde alınmasını sağlayabilirsiniz.
“Custom b2b app” kutucuğunu işaretleyerek uygulamanızın app store’da genele açık olmasını engelleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, bir şirketin belirli müşterilerine sunduğu bir hizmete yönelik bir uygulama yaptıysanız, uygulamanızın sadece bu şirketin seçtiği kullanıcılar için ulaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak sayfanın en altında “Unless you select specific stores, your app will be for sale in all App Stores worldwide” ibaresi yer almakta. Bu uyarı bize herhangi bir seçim yapmadığımız takdirde uygulamamızın dünya genelindeki tüm app store’larda yayınlanacağına dair bir uyarı niteliğinde. Dilersek bu uyarı içerisinde yer alan “specific store” linkine tıklayarak uygulamamızın yayımlanmasını istediğimiz app store’ları seçebiliriz. Biz uygulamamızın dünya genelinde yayınlanmasını istediğimizden bir seçim yapmıyor ve “Continue” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 15)

Şimdiki sayfada uygulamamızla ilgili, metadataları gireceğiz. Öncelikle “Version number” alnına uygulamamızı hazırlarken verdiğimiz versiyon numarasını giriyoruz.
“Copyright” alanına kendi ismimizi veya şirket ismimizi giriyoruz, buraya girdiğimiz isim app store’da görüntülenecektir.
“Primary category” uygulamamızın app store’da yer alacağı kategoriyi seçmemizi sağlıyor, “Secondary category” ise opsiyonel, seçmeyebilirsiniz.
“Rating” alanı içerisinde yer alan şıkları uygulama içeriğimize göre uygun ve doğru bir şekilde doldurmalıyız, bu alanda vereceğimiz yanlış veya aldatıcı bilgiler uygulamanızın kabul edilmemesine ve hatta developer ağından çıkarılmanıza bile neden olabilir. Yaptığımız seçimlere göre uygulamamız için bir “app rating” değeri oluşturulacaktır, bu sayede uygulama içeriğinde yer alan kumar, argo, sex veya korku öğeleri konusunda apple’ı bilgilendiriyoruz ve apple uygulamamızı bir derecelendirmeye tabi tutuyor ve belli yaş grubu altındaki kullanıcıların erişminin engellenmesi veya ebeveynlerin bilgilendirilmesi sağlanıyor.
“Meta data” alanına girdiğimiz bilgilerin hemen hepsi, uygulamamız app store’da yayınlanmaya başladığında kullanıcılar tarafından erişilebilir olacaktır.
“Description” alanına uygulamamız ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkındaki açıklamamızı yazıyoruz.
“Keywords” alanına, kullanıcıların app store’da arama yaptıklarında uygulamamıa erişebilmelerini sağlayacak, ilgili anahtar kelimeleri virgülle ayırarak yazıyoruz.
“Support url” alanına, kullanıcıların uygulamamız hakkında destek alabilecekleri iletişim araç veya yollarının bulunduğu site adresini yazıyoruz.
“Marketing url” ve “Privacy policy url” alanlarını doldurmak opsiyonel ve sırasıyla, uygulamamız hakkında bilgilendirme veya multimedya tanıtımlarının yer aldığı site adresi ve uygulamamız için hazırladığımız özel kullanım şartları anlaşmamızın bulunduğu site adresini girebiliriz.
“App review information” uygulama değerlendirme ekibinin, uygulama hakkında bilgilendirilmesi ve gerektiğinde geliştiriciyle iletişime geçebilmesi için hazırlanmış bir alandır.
“Contact information” alanına, uygulama hakkında sorulacak sorulara cevap verebilecek yetkilinin ismi ve iletişim bilgilerini yazıyoruz.
“Review notes” alanını doldurmak opsiyoneldir ve uygulamayla ilgili olarak değerlendirme ekibine iletmek istediklerimizi belirtebiliriz.
“Demo account information” alanını doldurmak opsiyoneldir ve kullanılabilmek için üyelik gerektiren uygulamaların değerlendirme ekibice çalıştırılabilmesi için gereken demo hesabına ait bilgileri girebiliriz.
“EULA” alanında, uygulamamıza ait kendi son kullanıcı kullanım koşulları ve kurallarımızı belirtebiliriz. Bir bildirim yapmadığımız takdirde, apple’ın kendi hazırladığı genel son kullanıcı kullanım koşul ve kuralları uygulamamız için geçerli olacaktır.
“Uploads” alanında uygulamamıza ait ikon ve ekran görüntülerine ait resim dosyalarını upload edeceğiz. İkon ve ekran görüntülerinin uygulamanın çalışacağı cihazlara göre upload edilmeleri zorunludur, aksi taktirde uygulamanız değerlendirme sırasına alınmaz.
Yazımızın başında hazırladığımız 1024x1024px ikonu “large app icon” bölümüne upload ediyoruz.
Biz uygulamızı sadece iphone’da çalışacak şekilde hazırladık, bu nedenle iphone4 ve 4s için 640x960px ebatlarında bir ekran görüntüsü hazırlıyor ve “3.5 inch retina display screenshots” alanına upload ediyoruz, bu alana birden çok ekran görüntüsü upload edebiliriz. Aynı şekilde bir de iphone5 ekranı için 640x1136px ebadında ekran görüntüsü hazırlayarak upload ediyoruz, yine bu alana da birden çok ekran görüntüsü upload edebiliriz.
Uygulamamızı sadece iphone için yaptığımızdan, ipad ekran görüntüsü upload etmemize gerek yok.
“Routing app coverage file” sistem haritalarını kullanan uygulamalarda, haritanın sadece belirli bir bölgesinin görünür kılınmasını sağlamak amacıyla kullanılır ve kullanımı opsiyoneldir. Son olarak “Save” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 16)

Artık uygulamamız için itunes connect üzerinde bir kayıt açtık ama itunes connect ile işimiz daha bitmedi dikkat ederseniz uygulamanın status’u “Prepare for upload” olarak gözüküyor, yani henüz uygulamayı almaya hazır değil. Hemen “View details” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 17)

Bu sayfada, uygulamamız için oluşturduğumuz kayıt üzerine girmiş olduğumuz tüm tercih ve bilgilerin bir özetini görebiliyoruz, artık sıra uygulamayı yüklemeye geldi. Sayfanın sağ, üst köşesinde yer alan “Ready to upload binary” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 18)

Açılan sayfada, bize uygulamamız içerisinde kendi oluşturduğumuz veya amerikan hükümetine beyan edilmemiş bir kriptografi tekniği kullanıyormuyuz diye soruluyor. İnanın veya inanmayın ama iletişim araçları üzerinden kripto anahtarı yasal mercilere beyan edilmemiş kriptografik bilgi transferi suçtur, bu ülkemizde de böyledir, amerika’da da. Kısacası “big brother is watching you.” “NO” deyip geçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 19) 
 

Bu sayfada, artık uygulamamızı itunes connect’e göndermeye hazır olduğumuzu ve göndermek için “application loader”‘i kullanabileceğimiz belirtilmekte. “Continue” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 20) 
 

“Application details sayfasında “status”‘ün “Waiting for upload” olduğunu teyyit ediyoruz. Artık itunes connect ile işimiz bitti. Uygulamamıza dönüyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 21)

Uygulamamızı paketleyip, itunes connect’e gönderebilmek için xCode’da development cihazımızı seçmeliyiz.
Developer cihazı olarak tanımlamış oluğumuz cihazımızı USB kablosu aracılığıyla mac’imize bağlıyor ve xCode uygulaması içerisinde sol üst kısımdan cihazımızı seçiyoruz.
Bu noktadan sonra, uygulamamızı, itunes connect’e gönderebilmek için iki farklı seçeneğimiz var, ilk olarak kendi tercihim olan ve uygulamamızı “application loader” kullanmadan gönderebileceğimiz 1.yolu anlatacağım. Ama dilerseniz aşağıda yer alan 2.Yolu seçerek, uygulamamızı “application loader” kullanarak nasıl itunes connect’e gönderebileceğimizi anlatığım bölümü de takip edebilirsiniz.
1. Yol
2. Yol
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 22) 
 
 

“Product” menüsünden “Archive” seçeneğini tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 23)

Uygulamamız paketlenecek ve “Organizer” arayüzü altında yer alan “Archives” listesinde gözükecektir.
Listeden uygulamamızı seçiyor ve “Validate” butonuna tıklıyoruz. (Dilersek paketlenen uygulamamızın boyutunu “Validate” butonuna tıklamadan önce, “Estimate size” butonuna tıklayarak öğrenebiliriz.)
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 24) 
 
 

Açılan pencerede, apple developer hesap bilgilerimizi giriyor ve “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 25) 
 
 

Uygulamamıza ait bilgileri teyyit ediyor ve “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 26) 
 

Uygulamamız başarılı bir şekilde doğrulandığını ve artık app store’a gönderilmeye hazır olduğunu belirten mesajı görüyor ve pencereyi “Finish” butonuna tıklayarak kapatıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 27) 
 

Artık “Archives” listesinde yer alan uygulamamızın “Status” hanesinde “Passed validation” ibaresini görebiliyoruz. Uygulamamız, listede seçiliyken “Distribute” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 28) 
 
 

Açılan pencerede “Submit to the IOS App Store” seçeneğini işaretliyor ve “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 29) 
 
 

itunes connect’e bağlanabilmek için developer hesap bilgilerimizi giriyor ve “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 30)

Uygulamamıza ait bilgileri teyyit ediyor ve “Next” butonuna tıklıyoruz.
“Next” butonuna tıklamamızın ardından paketlenen uygulamamız app store’a gönderilmeye başlayacaktır, bu işlem uygulama büyüklüğüne göre bir miktar zaman alabilir. Bekliyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 31) 

Uygulamamızın app store’a başarılı bir şekilde gönderildiğine ve değerlendirme sırasına alındığına dair mesajı görüyor ve “Finish” butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

Artık xCode ile işimiz bitti ve kapatabiliriz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 32) 

itunes connect’e geri dönüyoruz ve detaylar sayfasında, uygulamamızın durumunun “Waiting for review” olduğunu teyyit ediyor ve son olarak “Binnary details” linkine tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 33)

Bu sayfada uygulamamıza ait bir takım bilgileri görüyoruz. Eğer itunes connect’e yükledikten sonra uygulamamızla ilgili bir şeyleri yanlış veya eksik yaptığımızın farkına varır veya uygulamayı başka bir nedenden ötürü kaldırmak istersek, ekranın sağ, üst kısmında yer alan “Reject This Binnary” butonunu kullanabiliriz.
Bu butona tıkladığımızda, paketleyip gönderdiğimiz uygulama dosyası silinecek ve itunes connect “status”‘ümüz “Developer rejected” olarak değişecektir ve tabiki bu işlemin bir diğer sonucu olarak değerlendirme sırasından çıkartılacağımızı da unutmamalıyız.
Ama herşey yolundaysa, artık yapmamız gereken tek şey beklemek. Şu an için yaklaşık on günlük bir bekleme süresi sonunda uygulamalar değerlendirmeye alınıyorlar.
Değerlendirme sırasına, uygulamamızı app store’a gönderdiğimiz tarih itibariyle dahil ediliyoruz. Uygulama değerlendirmeye alındığında ve değerlendirme sonucunda e-posta youluyla bilgilendirileceğiz.
Dilersek itunes connect içerisinden de zaman, zaman uygulamamızın “Status”‘ünü kontrol edebiliriz.
Eğer uygulamamız bir nedenden ötürü değerlendirme ekibi tarafından red edilirse, red ediliş nedeni hakkında ayrıca bilgilendirileceğiz.
Red edilen uygulamamızı düzeltip tekrar app store’a yollamak ve değerlendirme sırasına en başından girmek oldukça ciddi bir zaman kaybı olacağından, uygulamalarımızı hazırlarken apple’ın belirlediği tüm kriterlere uygun hareket ettiğimizden emin olalım.
Konuyla alakalı soru ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum alanına yazabilirsiniz. Teşekkürler.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 22) 
 
 

“Product” menüsünden “Archive” seçeneğini tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 23)

Uygulamamız paketlenecek ve “Organizer” arayüzü altında yer alan “Archives” listesinde gözükecektir.
Listeden uygulamamızı seçiyor ve sağ tıklayarak açılan listeden “Show in finder”‘ı seçiyoruz. (Dilersek paketlenen uygulamamızın boyutunu “Show in finder”‘ı seçmeden önce, “Estimate size” butonuna tıklayarak öğrenebiliriz.)
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 24) 
 

Paketlenmiş uygulamamız “Finder” içerisinde görüntülenecektir. Dosyanın üzerinde sağ tıklayarak açılan listeden “Paket içeriğini göster”‘i seçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 25) 
 

Açılan yeni “Finder” penceresi içerisinde sırasıyla, “Products/Applications” klasörleri altında yer alan uygulamamızla aynı isimli binary dosyasını buluyor ve sağ tıklayarak açılan listeden “Sıkıştır”‘ı seçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 26) 
 
 

Sıkıştırılan dosyayı sürükleyip, masaüstüne bırakıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 27) 
 

Açtığımız tüm finder pencerelerini ve organizer arayüzünü kapatıp, xCode içerisindeyken “xCode” menüsü altından “Open Developer Tool” ve onunda altından “Application Loader” uygulamasını seçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 28) 
 

Eğer, “Application Loader” uygulamasını ilk defa çalıştırıyorsak kabul etmemiz gereken bir lisans anlaşması bizi karşılayacaktır. Lisans anlaşmasını okuyup, “Accept” butonuna tıklayarak kabul ediyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 29) 
 
 

Apple developer hesabımızla giriş yapıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 30) 
 
 

“Next” butonuna tıklayarak “hoşgeldiniz” penceresini geçiyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 31) 
 
 

Açılan pencerenin üst kısmında yer alan “Deliver Your App” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 32) 
 
 

Açılan pencerede bulunan listeden, itunes connect üzerinde oluşturduğumuz uygulama kaydımızı seçiyor ve “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 33) 
 
 

Uygulamamızla ilgili kısa bir bilgilendirmenin de yer aldığı bu pencerede, “Choose” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 34) 
 

Masaütünden, biraz önce oluşturduğumuz sıkıştırılmış dosyaysı seçiyor ve “Open” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 35) 
 

Gönderim süresi, uygulamamızın boyutuna göre değişebilir. Uygulama gönderilene kadar bekliyor ve uygulamanın başarılı bir şekilde transferinin ardından “Next” butonuna tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 36) 
 

Uygulama paketimizi, başarılı bir şekilde app store’a gönderdiğimize dair bilgilendirme mesajını gördük. “Done” butonuna tıklıyor ve “Application loader”‘dan çıkıyoruz. Artık xCode ile de işimiz bitti, kapatabiliriz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 37) 

itunes connect’e geri dönüyoruz ve detaylar sayfasında, uygulamamızın durumunun “Waiting for review” olduğunu teyyit ediyor ve son olarak “Binnary details” linkine tıklıyoruz.
ios uygulamamızı app store'a yükleyelim (adım 38)

Bu sayfada uygulamamıza ait bir takım bilgileri görüyoruz. Eğer itunes connect’e yükledikten sonra uygulamamızla ilgili bir şeyleri yanlış veya eksik yaptığımızın farkına varır veya uygulamayı başka bir nedenden ötürü kaldırmak istersek, ekranın sağ, üst kısmında yer alan “Reject This Binnary” butonunu kullanabiliriz.
Bu butona tıkladığımızda, paketleyip gönderdiğimiz uygulama dosyası silinecek ve itunes connect “status”‘ümüz “Developer rejected” olarak değişecektir ve tabiki bu işlemin bir diğer sonucu olarak değerlendirme sırasından çıkartılacağımızı da unutmamalıyız.
Ama herşey yolundaysa, artık yapmamız gereken tek şey beklemek. Şu an için yaklaşık on günlük bir bekleme süresi sonunda uygulamalar değerlendirmeye alınıyorlar.
Değerlendirme sırasına, uygulamamızı app store’a gönderdiğimiz tarih itibariyle dahil ediliyoruz. Uygulama değerlendirmeye alındığında ve değerlendirme sonucunda e-posta youluyla bilgilendirileceğiz.
Dilersek itunes connect içerisinden de zaman, zaman uygulamamızın “Status”‘ünü kontrol edebiliriz.
Eğer uygulamamız bir nedenden ötürü değerlendirme ekibi tarafından red edilirse, red ediliş nedeni hakkında ayrıca bilgilendirileceğiz.
Red edilen uygulamamızı düzeltip tekrar app store’a yollamak ve değerlendirme sırasına en başından girmek oldukça ciddi bir zaman kaybı olacağından, uygulamalarımızı hazırlarken apple’ın belirlediği tüm kriterlere uygun hareket ettiğimizden emin olalım.
Konuyla alakalı soru ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum alanına yazabilirsiniz. Teşekkürler.